(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BOR140680BC
UPC:
Availability:
Regularly stocked product
MPN:
140680BC
Category:
Exhaust, Mufflers & Tips>Catback
Adding to cart… The item has been added
Description
To extend this system to fit the longer Double (Crew) Cab With Long Bed (6' 1") 140.6" Wheelbase models use adapter 60593. This 2.5" diameter BORLA Cat-Back™ system features a 4" round black chrome on T-304 stainless steel tip. Using BORLA Stainless Steel Polish p# 21499 is NOT recommended with these black chrome tips. We suggest cleaning the tips with hot water and a microfiber cloth. A system with bright chrome on T-304 stainless steel tip, and a High Clearance Climber / Rock Crawler system are also available. The system delivers the classic S-Type sound with no drone inside the vehicle. BORLA Cat-Back™ and Axle-Back exhaust systems feature patented straight-through and multi-core technology designed to unleash hidden horsepower. Increased exhaust velocity adds power, driving excitement, fuel economy, and the distinctive BORLA Sound of Power respected by motoring enthusiasts everywhere. Each system is built from premium T-304 stainless steel, superior to T-400 series knockoffs (such as 409), to give you the absolute best in performance and durability. Ultra-smooth mandrel bends ensure maximum flow & power, and precision computer numerical control (CNC) manufacturing ensures an accurate fit. Best of all, BORLA stands behind every system with a Million-Mile Warranty. Just what you'd expect from the world's most experienced (and most winning) exhaust brand.