sPOD BantamX Touchscreen for 36in Battery Cables - BXTSBUNI36
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
SPOBXTSBUNI36
UPC:
Availability:
This part is back-ordered therefore shipping time will vary.
MPN:
BXTSBUNI36
Category:
Programmers & Chips>Switch Panels
Universal Fitment:
Y
Adding to cart… The item has been added
Description
The BantamX will save hours of wiring & installation time! It is a small, 8-circuit (expandable) control system that provides a clean (one ethernet cable into the cab!) and safe way to power and control 12/24VDC accessories. Due to the small footprint of the BantamX, the placement options are endless! No cutting, fishing wires into the cab or tapping into the vehicle‘s electrical system. It’s the perfect over-all solution for all your aftermarket electrical accessories with options unmatched by anyone.• Fully programmable, digital controlled system• 8 circuits rated at 30 amps at 12.5 VDC per circuit• 16-position terminal block (easily attach accessories)• 2 controller ports (RJ45) for Ethernet cables• Integrated low voltage cutoff (LVCO) battery protection w/ optional override• One ATM mini-style fuse for LVCO protection & reset• Failsafe self-healing fault protection system (from 1.5 to 30amps)• Current-sensing MOSFETs controlled by a microprocessor (no fuses & relays)• 100amp in-line fuse• Nylon braided battery cables are hi-strand crosslinked copper wire with a silicone jacket• Operates on 12VDC or 24VDC• 8-position input terminal block for controlling outputs• Built-in Bluetooth capabilities for remote control• Protection against: overheating, over-current, shorts, reverse polarity & field collapse• Ignition control and safety lock-out for switches 1 and 2 (optional)• Up to 4 BantamX units can be daisy chained & controlled by one Touchscreen• On-demand wireless software updates/upgradesHARDWARE:• Powder coated steel base w/ built in hardware• Silicone gasket for weatherproofing• Simple thumb screw fastening aluminum lid with convenient silkscreened outlines for supplied legend placement• Universal & vehicle specific mounting options• Robust insulated base and coverFEATURES AVAILABLE THROUGH sPOD MOBILE APP (free):Each switch can be programmed for:•Dimming•Strobe•Flash•Momentary•Switch Linking•On Road